Inger Støjberg

Faktaboks

Inger Støjberg

Inger Beinov Støjberg

Født
16. marts 1973, Hjerk
Inger Støjberg
Inger Støjberg
Af /Folketinget.

Inger Støjberg er en dansk politiker. Hun var i perioden 21. september 2019 til 30. december 2020 næstformand for partiet Venstre, hvorefter hun trådte tilbage på opfordring fra partiledelsen. Den 24. januar 2021 blev hun efterfulgt af Stephanie Lose. I februar 2021 meldte Inger Støjberg sig ud af Venstre og er nu løsgænger i Folketinget.

Inger Støjberg har en uddannelse som akademiøkonom i kommunikation og har en master of business administration. Hun har desuden virket som freelancejournalist. 1994-2002 var hun medlem af Viborg Amtsråd for partiet Venstre. I 2001 blev hun medlem af Folketinget og var 2001-2005 medlem af Europarådet. Herefter blev Inger Støjberg medlem af Venstres hovedbestyrelse og var næstformand for folketingsgruppen 2005-2007 for 2007-2009 at være sit partis politiske ordfører. Hun var endvidere medlem af Udenrigspolitisk nævn.

I 2009 udnævnte Lars Løkke Rasmussen Inger Støjberg til minister for beskæftigelse og ligestilling. I forbindelse med en større ministerrokade i februar 2010 fratrådte hun som ligestillingsminister, men fortsatte som beskæftigelsesminister til regeringens afgang i oktober 2011. Herefter blev hun integrationsordfører. 2014-2015 var Inger Støjberg igen politisk ordfører. 2015-2016 var hun udlændinge-, integrations- og boligminister, og fra november 2016 til juni 2019 var hun udlændinge- og integrationsminister i Lars Løkke Rasmussens VLAK-regering.

Den 2. februar 2021 vedtog et flertal i Folketinget at rejse en rigsretssag mod Inger Støjberg i forbindelse med en sag om ulovlig adskillelse af asylpar i 2016, da Støjberg var udlændingeminister.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig