Mads Duedahl

Faktaboks

Mads Duedahl
Født
14. august 1984, Vejle

Artikelstart

Mads Duedahl er en dansk Venstre-politiker, der i november 2021 blev valgt til formand for Regionsrådet i Region Nordjylland, hvor han 1. januar 2022 afløste socialdemokraten Ulla Astman. Socialdemokratiet havde haft formandsposten siden det første valg til regionrådet i november 2005.

Mads Duedahl er cand.scient.adm – kandidat i politik og administration fra Aalborg universitet 2013.

Mads Duedahl var medlem af kommunalbestyrelsen i Aalborg fra 1.1.2010 til 31.12.2021, i perioden 2014 til 2022 var han rådmand for kommunens sundheds- og kulturforvaltning. Han har en lang baggrund i Venstres Ungdom, dels som formand for VU-Aaalborg, dels som landskasserer.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig