Søren Pind

Faktaboks

Søren Pind
Født
20. november 1969

Portræt af Søren Pind, 2010.

.

Søren Pind. Fotografi fra ca. 2005.

.

Søren Pind er en tidligere dansk kommunal- og folketingspolitiker for Venstre. Han er uddannet cand.jur. fra Københavns universitet (1997).

Søren Pind var medlem af VU's landsstyrelse 1986-1988 og 1989-1991. I perioden 1994-2008 var han medlem af Københavns Borgerrepræsentation for Venstre, og fra 1998 til 2006 var han tillige borgmester for bygge- og teknikforvaltningen.

I 2005 blev Søren Pind medlem af Folketinget. I forbindelse med en større ministerrokade i februar 2010 afløste han Ulla Tørnæs som udviklingsminister.

Da Birthe Rønn Hornbech i marts 2011 blev afskediget som integrations- og kirkeminister, overtog Sørn Pind posten som integrationsminister, samtidig med at han fortsatte som udviklingsminister. Disse poster beklædte han frem til regeringens afgang i oktober 2011. Herefter var han sit partis udenrigsordfører og medlem af Det Udenrigspolitiske Nævn.

Søren Pind var fra 28. juni 2015 til 28. november 2016 justitsminister i regeringen Lars Løkke Rasmussen og fra 28. november 2016 til 2. maj 2018 uddannelses- og forskningsminister.

Den 1. maj 2018 forlod Søren Pind med øjeblikkelig virkning dansk politik. Hans ministerpost blev overtaget af Tommy Ahlers (f. 1975).

Søren Pind har bl.a. skrevet Friheden duer til alt godt (2002) og Kære Søren (2003, sammen med Søren Krarup).

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig