Nathalie Lind

Faktaboks

Nathalie Lind
født:
1. oktober 1918
død:
11. januar 1999

Nathalie Lind, 1.10.1918-11.1.1999, dansk politiker. Nathalie Lind var cand.jur. og var 1964-66 og 1968-81 MF for Venstre. Hun var formand for Dansk Kvindesamfund 1966-68 og ankechef i Den Sociale Ankestyrelse i 1973 og 1982-88.

Nathalie Lind var socialminister i Hilmar Baunsgaards VKR-regering 1968-71, justits- og kulturminister i Poul Hartlings regering 1973-75 og justitsminister i SV-regeringen under Anker Jørgensen 1978-79.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig