Peter Christensen

Faktaboks

Peter Christensen
født:
23. april 1975

Portræt af Peter Christensen.

.

Peter Christensen, f. 23.4.1975, dansk politiker. Peter Christensen, der er uddannet elektriker, var 1997-2001 medlem af Venstres hovedbestyrelse; 1999-2001 var han desuden landsformand for Venstres Ungdom. 2001-15 var han MF og har bl.a. været finanspolitisk og skattepolitisk ordfører. I april 2009 blev han sit partis politiske ordfører.

I marts 2011 blev Peter Christensen skatteminister, idet han afløste Troels Lund Poulsen, der overtog posten som undervisningsminister; samtidig stoppede han som politisk ordfører. Han fortsatte som skatteminister indtil regeringens afgang i oktober 2011. Han var sit partis finansordfører 2011-15. September 2015 til november 2016 var han forsvarsminister og minister for nordisk samarbejde i regeringen Lars Løkke Rasmussen.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig