Joy Mogensen

Faktaboks

Joy Mogensen
født:
11. august 1980, Toronto, Canada
Kulturminister Joy Mogensen. Foto fra 2019.
Joy Mogensen
Af /Ritzau Scanpix.

Joy Mogensen er en dansk socialdemokratisk politiker, som blev udnævnt til kultur- og kirkeminister i den socialdemokratiske mindretalsregering, da ministeriet Mette Frederiksen tiltrådte 27. juni 2019.

Joy Mogensen har en bachelor i kultur- og sprogmødestudier fra RUC i 2005, et studie i det flerkulturelle og flersprogede samfunds dilemmaer, konflikter og udfordringer. Bacheloren blev i 2008 efterfulgt af en mastergrad i moderne kultur og kulturformidling fra Københavns Universitet.

Joy Mogensens politiske ballast blev hentet som borgmester i Roskilde fra november 2011 til juni 2019. Hun blev første gang indvalgt i kommunalbestyrelsen i november 2005 og blev 2. viceborgmester, medlem af økonomiudvalget og socialudvalget samt sit partis gruppeformand.

Ved sit sidste kommunalvalg i november 2017 fik Joy Mogensen 14.961 personlige stemmer, tæt på 30 procent af de afgivne stemmer i Roskilde kommune, og med en mandatfremgang på tre fik Socialdemokratiet absolut flertal med 16 af de 31 kommunalbestyrelsesmedlemmer.

Joy Mogensen deltog tidligt i det socialdemokratiske ungdomsarbejde og var bl.a. formand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, Roskilde afdeling, fra april 2002 til marts 2006.

Joy Mogensen arbejdede som konsulent og analytiker i Rambøll Management fra juli 2007 til januar 2010 og resten af 2010 som konsulent på Teknologisk Institut.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig