Henning Rasmussen

Faktaboks

Henning Rasmussen
Født
26. maj 1926
Død
4. marts 1997

Artikelstart

Henning Rasmussen, 26.5.1926-4.3.1997, dansk politiker. Henning Rasmussen var med i ledelsen af DSU 1944-53 og blev cand.oecon. i 1957. Han var MF for Socialdemokratiet 1960-64 og 1981-94. Som borgmester i Esbjerg 1964-79 og som formand for Kommunernes Landsforening 1970-73 og 1978-79 øvede Rasmussen en betydningsfuld kommunalpolitisk indsats.

Han var justits- og indenrigsminister 1979-81, indenrigsminister 1981-82 og sluttede som Folketingets formand 1993-94.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig