Håkan Juholt

Faktaboks

Håkan Juholt
Født
16. september 1962

Artikelstart

Håkan Juholt, f. 16.9.1962, svensk politiker. Juholt virkede 1980-94 som fotograf og journalist ved dagbladet Nyheterna. I 1994 blev han medlem af Riksdagen for Socialdemokraterna og har især været engageret i forsvarspolitik. Ved en ekstraordinær partikongres i marts 2011 valgtes han til ny formand for Socialdemokraterna, idet han efterfulgte Mona Sahlin, der trådte tilbage efter det dårlige valgresultat i september 2010.

I januar 2012 trådte Håkan Juholt tilbage som formand efter konstatering af uorden i hans bilagsregnskab og generel utilfredshed med hans ledelse af partiet. Han efterfulgtes på partilederposten af Stefan Löfven.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig