Gunnar Larsen - trafikminister

Faktaboks

Gunnar Larsen
født:
10. januar 1902
død:
1. februar 1973

Gunnar Larsen, 10.1.1902-1.2.1973, dansk ingeniør, trafikminister 1940-43. Gunnar Larsen blev i 1935 direktør for F.L. Smidth & Co. og fik hurtigt en fremtrædende position i dansk industri. Den 8.7.1940 blev han trafikminister som en af de såkaldt "upolitiske" ministre i Samlingsregeringen.

Gunnar Larsen støttede Erik Scavenius' aktive forhandlingspolitik over for Tyskland. Efter at regeringen den 29.8.1943 var ophørt med at fungere, intensiverede han sine forbindelser til den britiske efterretningstjeneste og støttede modstandsbevægelsen økonomisk. Under retsopgøret efter krigen blev Gunnar Larsen arresteret og anklaget for flere forhold. Københavns Byret dømte ham som værnemager, mens landsret og Højesteret frikendte ham. Bitter over manglende loyalitet fra de tidligere ministerkollegers side forlod han Danmark og boede resten af sit liv i Irland.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig