Eigil Jørgensen

Faktaboks

Eigil Jørgensen
født:
26. februar 1921
død:
5. december 2014

Eigil Jørgensen, 26.2.1921-5.12.2014, dansk embedsmand og diplomat; søn af politikeren Jørgen Jørgensen. Eigil Jørgensen blev cand.polit. i 1947 og i 1949 tilknyttet Handelsministeriet. Fra 1953 var han ansat i Udenrigsministeriet, indtil han i 1965 blev departementschef i Statsministeriet og statsrådssekretær.

Efter at have været ambassadør i Bonn og leder af Militærmissionen i Berlin i 1973 var Eigil Jørgensen 1974-83 direktør for Udenrigsministeriet og 1983-89 ambassadør i Washington, D.C.

Læs mere om Eigil Jørgensen i Dansk Biografisk Leksikon.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig