Christian Djurhuus

Faktaboks

Christian Djurhuus
født:
12. februar 1895
død:
20. november 1984

Christian Djurhuus, 12.2.1895-20.11.1984, færøsk politiker. Djurhuus var medlem af Lagtinget 1932-50, 1958-62 og 1966-68 for Sambandsflokkurin og af Landsstyret 1948-63 og 1967-70. Han havde mange tillidsposter på øerne og repræsenterede Færøerne i vigtige internationale sager.

Som lagmand (regeringschef) 1950-59 og 1968-70 ydede Christian Djurhuus en væsentlig indsats for i god forståelse med Danmark af få Færøernes hjemmestyreordning af 1948 til at fungere.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig