Baldur von Schirach

Faktaboks

Baldur von Schirach
født:
9. maj 1907
død:
8. august 1974

Baldur von Schirach, 9.5.1907-8.8.1974, tysk politiker. Baldur von Schirach blev 1925 medlem af NSDAP og var 1931-40 leder af Hitlerjugend, HJ.

I 1933 blev han udnævnt til Jugendführer des Deutschen Reiches. Han mistede indflydelse og blev 1940 erstattet af Artur Axmann (1913-96). I 1940 udnævntes han til gauleiter og rigsstatholder i Wien, hvor han var ansvarlig for deportationen af et stort antal østrigske jøder. Ved Nürnbergprocessen idømtes han 20 års fængsel.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig