Arthur Seyss-Inquart

Faktaboks

Arthur Seyss-Inquart
Født
22. juli 1892
Død
16. oktober 1946

Artikelstart

Arthur Seyss-Inquart, 22.7.1892-16.10.1946, østrigsk politiker. Som ung jurist stod Seyss-Inquart de tysk-nationale organisationer nær. Efter tysk pres blev han 1937 optaget i Schuschniggs regering som repræsentant for den "nationale opposition". På Hitlers krav blev han 16.2.1938 indenrigsminister.

Aftenen før Tysklands indmarch i Østrig dannede han 11.3.1938 en nazistisk regering, som støttede Østrigs indlemmelse i Tyskland.

1939-45 var Seyss-Inquart rigsminister uden portefølje og 1940-45 rigskommissær i Holland. For sine handlinger, herunder deportation af landets ca. 125.000 jøder, hvoraf kun et fåtal overlevede, blev han dømt til døden ved Nürnbergprocessen og henrettet.

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig